Chata pri Zelenom plese v ostrovním režimu poháněna SAVEBOXEM M a vodní turbínou!

 

 

Již počátkem roku 2016 jsme instalovali naši jednotku SAVEBOX M na Chatu „Brnčálku“ pri Zelenom plese (1551nm) ve Vysokých Tatrách. Tato horská chata má kapacitu 56 osob a zároveň denně připravuje teplá jídla, což vyžaduje spoustu elektrické energie, která je v těchto podmínkách těžko dostupná. Náš SAVEBOX jsme zde propojili s dieselagregátem, který chatu doposud energeticky poháněl. Tímto spojením SAVEBOXU a dieselagregátu bylo vytvořeno naprosto unikátní „ostrovní řešení“ výroby elektrické energie pro horskou celou chatu.

Vzhledem k velmi vysokým nákladům na provoz dieselagregátu, hned v počátcích provozu SAVEBOXU spolu s dieselagregátem, spočítal majitel chaty, že návratnost investice nákupu SAVEBOXU odhaduje na necelé 2 roky! Což v počátku znělo téměř jako „science fiction“, nicméně po více než roce ostrého provozu se tyto předpoklady potvrdily, z čehož máme velkou radost!

My jsme to dotáhli ještě dále! Dalším krokem k výrazné energetické samostatnosti se stalo zprovoznění existující vodní turbíny. Toto vodní dílo je na Zelenom plese již od 60-tých let minulého století, nicméně doposud nikdy nebylo uvedeno do reálného provozu. Změna přišla v roce 2017, kdy se za pomoci našich specialistů turbína opět roztočila a od října 2017 vyrábí elektrickou energii, kterou se nabíjí naše hybridní elektrárna SAVEBOX. Takto získaná a uložená elektrická energie se následně použije pro provoz hotelu.

Drahý provoz dieselagregátu se tak opět výrazně zoptimalizoval a to z osmi hodin provozu denně na neuvěřitelné tři hodiny! Tedy pouze na nezbytně nutnou dobu. Ostatně, grafy z našeho online monitoringu mluví za vše.

Graf denní spotřeby před použitím vodní turbíny pouze s dieselagregátem a hybridní elektrárnou SAVEBOXEM M. Oranžově je zobrazen provoz dieselagregátu (cca 8 hodin denně)  a modře spotřeba energie ze SAVEBOXU.

 

Graf denní spotřeby po zprovoznění vodní turbíny. Generátor jede jen na pár hodin denně. Oranžově je zobrazen provoz dieselagregátu (cca 3 hodiny denně) a modře spotřeba energie ze SAVEBOXU

Pokud chcete vědět víc, ZDE se můžete podívat na článek, který o nás a o této instalaci napsal časopis FORBES.