Je tomu jen pár dní, co si v Dyjákovicích na Znojemsku odbylo svou oficiální premiéru další z akumulátorových úložišť SAVEBOX.

Kontejnerové úložiště SAVEBOX je připojeno do sítě E-On, v objektu fotovoltaické elektrárny a tak jako v řadě případů před ním napříč Moravou i zbytkem České republiky, bude i v tomto případě sloužit primárně k odběru energie z elektrické sítě a jejímu ukládání do akumulátorů, případně k jejímu opětovnému vracení z akumulátorů do sítě v případě nedostatku. Své uplatnění nalezne ale i při ukládání elektrické energie produkované fotovoltaickými elektrárnami či obchodování s elektrickou energií.

A v čem spočívá největší výhoda tohoto úložiště? Dle pokynů z dispečinku umí stabilizovat napětí i kmitočet elektrické sítě. Zároveň má SAVEBOX v Dyjákovicích plně autonomní režim. Ten budeme v rámci testů právě započaté první etapy postupně ověřovat.

Ptáte se, k čemu autonomní režim slouží? Akumulátory během něj stabilizují elektrickou síť zcela automaticky, tedy bez potřeby jakéhokoli dalšího externího ovládání. Význam takto koncipovaného autonomního režimu spočívá např. v použití v „mini-grid“ systémech, tedy izolovaných elektrických sítích velikosti např. města napájeného kombinacemi různých druhů obnovitelných zdrojů.

V následujících dnech a týdnech budeme právě ve spolupráci se společností E-On tyto chytré funkce testovat a ověřovat v praxi tradiční energetiky.

Tak nám držte palce!