Moravská galerie je první českou státní institucí, která přichází s výstavním projektem využívajícím obnovitelné zdroje. Výstava současného umění bude napojená na fotovoltaickou elektrárnu umístěnou v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra. Galerie se tak zamýšlí nad možností využití udržitelných zdrojů v oblasti kultury.

V souvislosti s klimatickými změnami se Moravská galerie a Společnost Jindřicha Chalupeckého rozhodly jít cestou experimentu. Výstava finalistů 30. ročníku prestižního ocenění pro výtvarné umělce do 35 let bude napojena na alternativní energetické zdroje. Díky spolupráci se společností FitCraft Energy z Valašského Meziříčí bylo v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra instalováno 60 solárních panelů, které by měly dle jednatele společnosti Martina Dorazila postačovat k provozu výstavy i během méně slunečných zimních dnů. „Systém je kapacitně navržen tak, aby plně nabité akumulátory dokázaly výstavu pohánět po dobu pěti dnů. Provedené simulace výroby a spotřeby energie ukazují, že systém nebude potřebovat žádnou další energii,“ tvrdí Dorazil.

Celá výstava bude napojena na nezávislý elektrický rozvod a bude proto energeticky soběstačná s minimálním ekologickým dopadem. Kromě provozu se organizátoři zamýšleli nad výběrem stavebních či propagačních materiálů nebo ekologickou stopou uměleckých děl. Nesnažili se ale výrazněji vstupovat do konkrétních výstupů umělců. Finalisté ovšem sami souhlasili s tím, že budou evidovat veškerou svou uhlíkovou stopu – tedy ekologickou zátěž dle zvoleného materiálu ve výstavě nebo způsob dopravy. Tímto experimentálním krokem by chtěla galerie vznést podnět k veřejné diskuzi týkající se institucionální praxe.

Cena Jindřicha Chalupeckého je udělována za mimořádně výraznou uměleckou tvorbu v oboru výtvarného umění a je určena nastupující generaci umělců, jejichž dílo má potenciál získat uznání v kontextu české i mezinárodní umělecké scény a ztělesňuje po obsahové a formální stránce výjimečný postoj. Letošními finalisty jsou Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a Pavla Malinová.

Pražákův palác, Husova 18
27. září – 19. leden 2019

Vernisáž: 26. září od 18 hodin, dětská vernisáž od 16 hodin

Foto: archiv Moravské galerie v Brně